Kwartalnik Aromaterapia

tom 26, numer 2, Wiosna 2020

01

O Kwartalniku

Kwartalnik Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego istniejącego od ponad 25 lat, prezentuje najnowsze wyniki badań i wiedzę na temat aromaterapii. W każdym numerze wiodącym tematem jest jeden lub grupa olejków eterycznych. Ponadto przegląd literatury światowej, praktyka aromaterapeutów, dermatologia i kosmetologia, masaż aromaterapeutyczny, informacje PTA, konferencje i kongresy, wiadomości ze świata.

02

W najnowszym numerze

Sprawdź co znajdziesz w letnim numerze Aromaterapii

Najcenniejsze Olejki Eteryczne

mgr inż. Justyna A Dąbrowska, prof. dr Krzysztof B. Śmigielski

Olejek eteryczny tatarakowy (Acorus calamus L.)

Opisano olejek eteryczny z tataraku zwyczajnego (Acorus calamus L.), toksyczność, zastosowanie i aktywność biologiczną.

Dr inż. Władysław S. Brud

Olejek eteryczny z kwiatów jaśminu

Różnorodność gatunków i odmian jaśminu, jak i metod uprawy i przerobu powoduje, że na rynku znajduje się bardzo wiele wyrobów wytworzonych z kwiatów jaśminu. Najpowszechniej stosowany jest absolut jaśminu Jasminum grandiflorum L. otrzymywany przez ekstrakcję kwiatów rozpuszczalnikiem niepolarnym, a następnie otrzymanego konkretu alkoholem etylowym. Nigdy bowiem aż do ubiegłego roku nie udało się opracować opłacalnej ekonomicznie metody otrzymywania olejku eterycznego z jaśminu, poprzez destylację z parą wodną, którego zapach odpowiadałby naturalnemu zapachowi kwiatów. Artykuł zawiera przegląd najważniejszych odmian jaśminu, metod otrzymywania i stosowanych wyrobów, oraz informacje o najnowszym osiągnięciu przemysłu – produkcji olejku eterycznego z jaśminu.

Aromaterapia i nauka

Dr inż. Władysław S. Brud

Koronawirus a olejki eteryczne

Szerząca się infekcja Koronawirusem SARS CoV-2, który wywołuje COVID-19, (chorobę koronawirusową 2019), jest przedmiotem analizy historycznej w powiązaniu ze współczesną literaturą na temat przeciwwirusowych i immunologicznych właściwości olejków eterycznych.

Historie ziołowe

Dr Inż. Ewelina Pióro-Jabrucka

Sosna kosodrzewina (pinus mugo var. i)

Sosna kosodrzewina (Pinus mugo var. mughus) to krzew lub małe drzewo z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Szeroko stosowana jest do ochrony gleby przed erozją, a zwłaszcza do stabilizacji gleb piaszczystych. Liście i gałązki kosodrzewiny dostarczają olejku eterycznego, który ma działanie wykrztuśne, dezynfekujące i drażniące na skórę. Stosowany jest w lecznictwie, kosmetyce i perfumerii.

Wydarzenia

Dr Iwona Konopacka-Brud

100 numerów Kwartalnika „Aromaterapia”

PTA Radzi

Redakcja

Trochę lata wiosną i wiosny zimą

Informacje

Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne

 • Z życia PTA
 • Komunikaty
 • „Aromaterapia i Nauka” 2020
 • Gdzie korzystać z usług dyplomowanych aromaterapeutów
 • Index Copernicus
 • Informacje dla Autorów i Czytelników
03

Nasi Autorzy

Procedura recenzji
dr inż. Iwona Konopacka-Brud

Redaktor Naczelna

Prezes PTA, Redaktor Naczelna kwartalnika, wieloletni dyrektor ds. rozwoju w firmie Pollena-Aroma, współtwórca Dr Beta®. Współautorka książek m.in. „Tajemnice Aromaterapii – Pachnąca Apteka”, „Aromaterapia dla każdego”. Wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie.

dr inż. Władysław S. Brud

Przewodniczący Rady Redakcyjnej

Wieloletni Prezes Zarządu „Pollena-Aroma” Sp. z o.o. Ekspert w zakresie olejków ete- rycznych, teorii i psychologii zapachu, perfumerii i substancji zapachowych. Członek Komitetu Wykonawczego, w latach 1993-1999 Prezydent IFEAT, Współzałożyciel i pierwszy Prezes PTA.

dr inż. Anna Lis

Redaktor

Współpracuje z redakcją kwartalnika Aromaterapia od 1995 r. Adiunkt w Instytucie Podstaw Chemii Żywności PŁ, specjalistka w dziedzinie fitochemii, w zakresie analizy olejków eterycznych oraz substancji biologicznie czynnych w surowcach roślinnych i produktach kosmetycznych.

dr inż. Ewelina Pióro-Jabrucka

Redaktor

Współpracuje z redakcją kwartalnika Aromaterapia od 2008 roku. Jest członkiem PTA. Adiunkt w Katedrze Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW w Warszawie. Doktorat z zakresu roślin leczniczych, wykonany w Katedrze Roślin Warzywnych i Leczniczych SGGW.

dr hab Krzysztof Śmigielski

Redaktor

prof. nadzw. Politechniki Łódzkiej, Członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Członek Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Współautor 78 publikacji, w tym 27 w czasopismach z IF, 3 rozdziałów w książce Progress in Medicinal Plants, 30 patentów oraz 12 zgłoszeń patentowych.

mgr Dorota Stefańska

Redaktor

Magister rehabilitacji ruchowej, absolwentka AWF w Warszawie. Specjalizuje się w dziedzinie naturalnych metod leczenia, m. in. masażu klasycznego, limfatycznego, aromaterapeutycznego. Prowadzi zajęcia w Szkole Masażu – Medikon w Warszawie.

mgr inż. Justyna Dąbrowska

Redaktor

Współautorka cyklu „Najcenniejsze Olejki Eterycznie”. Absolwentka Politechniki Łódzkiej, kierunek Biotechnologia, specjalizacja Mikrobiologia Techniczna. Doktorantka Wydziału Biotechnologii, Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

26

Wydanych tomów

100

Wydanych numerów

407+

Napisanych artykułów

05

Cennik

Kup pojedynczy numer, lub zamów prenumeratę roczną Kwartalnika
1 numer Kwartalnika

29,90 zł

1 numer Kwartalnika

Zamów Aktualny numer Kwartalnika

lub Wybierz spośród Archiwalnych numerów

Natychmiastowy dostęp

e-wydanie PDF

Prenumerata Roczna

100,00 zł

roczna prenumerata

Zamów 4 kolejne numery Kwartalnika

Otrzymasz Kwartalnik jako pierwszy

Dostęp do wszystkich kupionych numerów

4 e-wydania PDF

06

Opinie

Co mówią o nas nasi Czytelnicy

Zaraziłam się pasją do olejków eterycznych będąc w Azji. Ucieszyłam się bardzo kiedy po powrocie do Polski trafiłam na kwartalnik Aromaterapia.Czytam każdy kolejny numer z zainteresowaniem i w ten sposób uzupełniam swoją wiedzę o różnorodność ich zastosowań ,poznaję nowe olejki i najważniejsze że mocne badania naukowe potwierdzają ich skuteczność.‎ Dziękuję całej redakcji za udostępnianie mi dostępu do wiedzy która jest jeszcze stałe mało popularna

Elżbieta

Czasopismo AROMATERAPIA to kultowa już skarbnica wiedzy o olejkach eterycznych, ich pochodzeniu, składzie i praktycznych zastosowaniach. Nie wyobrażam sobie pracy profesjonalnego aromaterapeuty bez dostępu do takich publikacji. Artykuły niezwykle interesujące także dla czytelnika, którego interesuje zdrowie i naturalne sposoby wspomagania własnego organizmu.

Dariusz Cwajda

Instytut Naturalnej Aromaterapii

Kwartalnik „Aromaterapia” od wielu lat towarzyszy firmie Avicenna-Oil jako rzetelne źródło wiedzy o olejkach eterycznych. Każdy numer to pigułka wiedzy, która pozwala na śledzenie najnowszych osiągnięć naukowych oraz bieżących wydarzeń związanych z dziedziną aromaterapii. Wysoki poziom merytoryczny oraz poruszane naukowo-techniczne aspekty aromaterapii składają się na sukces tego czasopisma. Nasza kadra z powodzeniem wykorzystuje zgromadzone dzięki kwartalnikowi informacje, doradzając klientom w kwestii potencjalnego zastosowania danych olejków.

mgr inż. Katarzyna Popko

R&D Manager w Avicenna-Oil

Kwartalnik Aromaterapia roczniki 1995-2018 jest dostępny w bibliotekach na terenie całego kraju:
 • Biblioteka Narodowa w Warszawie
 • Biblioteka Jagiellońska w Krakowie
 • Biblioteka Uniwersytetu im. M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi
 • Biblioteka Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu
 • Biblioteka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
 • Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie
 • Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu

 • Biblioteka Śląska w Katowicach
 • Biblioteka Publiczna M.St. Warszawy
 • Książnica Pomorska w Szczecinie
 • Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku
 • Biblioteka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie
 • Biblioteka Uniwersytetu Opolskiego w Opolu
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Białymstoku

08

Numery Kwartalnika

Aktualnie możliwe numery do kupienia:
09

Kontakt z Redakcją

Pytania | Współpraca | Reklama | Zamówienia
Dane adresowe

Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne

ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa

NIP: 5242282619

Dane kontaktowe

info@pta.org.pl