73 – Lato 2013 (nr 3, t.19)

Aromaterapia – Lato 2013, nr 3 (73), t. 19

Kwartalnik Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego

  • Olejek pieprzowy
  • Substancje zapachowe w owocach winorośli i winie
  • Oman wielki – (Inula helenium L.) – elfi szczaw
  • Bogactwo letnich zapachów
  • Letni czas – komary i kleszcze

Kup teraz

Najcenniejsze olejki

dr inż. Anna Lis

Olejek pieprzowy

W artykule przedstawiono opis botaniczny, sposób uprawy i zbioru pieprzu czarnego (Piper nigrum L.), otrzymywanie z niego olejku eterycznego i oleożywicy. Podano charakterystykę zapachową olejku z pieprzu czarnego, białego i zielonego, ich parametry fizykochemiczne i skład chemiczny. Opisano wykorzystanie pieprzu i olejku pieprzowego w gastronomii, medycynie, aromaterapii i przemyśle perfumeryjnym.

Niezwykłe olejki eteryczne

prof. dr hab. Zbigniew Janeczko

Substancje zapachowe w owocach winorośli i winie

Właściwości wina są dla ludzi najbardziej związane z czynnikami sensorycznymi: zapachem, smakiem i kolorem. Składnikami wina, odpowiedzialnymi za doznania sensoryczne odbieranymi przez konsumentów są metabolity produkowane bezpośrednio w owocach winorośli lub powstające w czasie fermentacji malonylomlekowej. W ostatnim okresie nowoczesne metody analityczne (HS-SPME GCxGC-TOF-MS), pozwoliły przykładowo, na identyfikację ponad 350 składników lotnych w winie Cabernet -Sauvignon. Więcej niż 800 związków zapachowych podawanych w literaturze najlepiej wskazuje na złożoność profilu lotnych składników zapachowych w winie. Najbardziej intensywnym aromatem ze wszystkich znanych odmian Vitis vinifera charakteryzują się owoce winorośli odmiany Muskat. Stwierdzono, że istnieje ścisła zależność między właściwościami aromatycznymi a monoterpenami (linalol, α-terpineol, nerol, geraniol, hotrienol oraz pochodne furanowe i piranowe tlenku linalolu) występującymi w owocach i winie tej odmiany.

Historie ziołowe

dr inż. Ewelina Pióro – Jabrucka

Oman wielki – (Inula helenium L.) – elfi szczaw

Oman wielki (Inula helenium L., rodzina Asteraceae) należy do najstarszych roślin zielarskich. Jest to także ceniona roślina miododajna i dekoracyjna. Surowcem zielarskim jest kłącze z korzeniami – Inulae radix o swoistym aromatycznym zapachu i palącym, gorzkim smaku. Ma właściwości wykrztuśne, bakteriobójcze i grzybobójcze.

Przygoda z perfumami

mgr Monika Kaleta

Bogactwo letnich zapachów

Zapraszam na poszukiwania wymarzonych letnich zapachów będących idealnym dopełnieniem naszych niezapomnianych chwil. Jakie nowinki pojawiły się na rynku oraz jakie trendy dominują w świecie zapachów? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w tym artykule.

Aromaterapia w praktyce

Letni czas – komary i kleszcze

 

Informacje

Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne

– Z życia PTA

– Olejki eteryczne w kwartalniku Aromaterapia

– Kursy Aromaterapii pod patronatem PTA

– Gdzie kupować olejki eteryczne najwyższej jakości

– Gdzie korzystać z usług dyplomowanych aromaterapeutów

 

Kalendarium, Index Copernicus

Informacje dla Autorów i Czytelników

>>Pobierz bezpłatny fragment<<