68 – Wiosna 2012 (nr 2, t.18)

Aromaterapia – Wiosna 2012, nr 2 (68), t. 18

Kwartalnik Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego

  • Olejki miętowe
  • Arnika górska (Arnica montana L.) – Panacea lapsorum
  • Wiosenne inspiracje w perfumerii
  • Aloes – “fabryka” naturalnych surowców kosmetycznych
  • Konferencja IFEAT 2011 Barcelona

Kup teraz

Najcenniejsze olejki

dr inż. Anna Lis

Olejeki miętowe

W artykule przedstawiono opis botaniczny mięty pieprzowej (Mentha piperita L. Huds.), jej występowanie, warunki uprawy i sposób otrzymywania olejku z ziela. Podano cechy organoleptyczne, parametry fizykochemiczne i skład chemiczny olejku mięty pieprzowej i mięty polnej. Scharakteryzowano główne składniki olejku – mentol i menton. Opisano wykorzystanie olejku w medycynie i aromaterapii.

 

Historie ziołowe

dr inż. Ewelina Pióro – Jabrucka

Arnika górska (Arnica montana L.) – Panacea lapsorum

Arnika górska – Arnica montana L. (rodzina Asteraceae) nazywana jest górską tabaką. XIX-wieczni medycy nadali jej zaszczytny tytuł Panacea lapsorum. Głównymi związkami biologicznie czynnymi surowca (Arnicae anthodium lub Arnicae flos) są: olejek eteryczny, laktony seskwiterpenowe, flawonoidy i kwasy fenolowe. Olejek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyseptyczne.

Przygoda z perfumami

mgr Monika Kaleta

Wiosenne inspiracje w perfumerii

Natura obwieściła już koniec zimy. Śnieg i mróz ustąpiły, a w powietrzu czuć przyjemne ciepło. Ptaki wyśpiewują radosne trele niczym miłosne serenady. Przyroda na nowo przybiera barwną szatę oszałamiając nas różnorodnością kolorów i zapachów. Jakie nowinki pojawiły się na rynku oraz jakie trendy dominują w świecie zapachów? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedz w tym artykule.

Kosmetyki naturalne

/ikb/

Aloes – “fabryka” naturalnych surowców kosmetycznych

Konferencja IFEAT 2011 Barcelona

/wsb/

Doroczna konferencja Międzynarodowej Federacji Handlu Olejkami Eterycznymi i Aromatami w 2011 roku odbyła się w listopadzie w Barcelonie pod hasłem “HISZPANIA ŁĄCZY KULTURY I KONTYNENTY”. Tematyka Konferencji obejmowała problemy przemysłu olejków eterycznych, substancji zapachowych i aromatów spożywczych i zgromadziła ponad 900 delegatów ze wszystkich zakątków świata reprezentujących producentów, handlowców, technologów, naukowców, specjalistów od uprawy roślin olejkodajnych, chemików i wielu innych fachowców zajmujących się tymi dziedzinami.

Informacje

Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne
– Z życia PTA
– Kursy Aromaterapii pod patronatem PTA
– Gdzie kupować olejki eteryczne najwyższej jakości
– Gdzie korzystać z usług dyplomowanych aromaterapeutów
 

Kalendarium, Index Copernicus

Kursy i szkolenia we Francji

>>Pobierz bezpłatny fragment<<