66 – Jesień 2011 (nr 4, t.17)

Aromaterapia – Jesień 2011, nr 4 (66), t. 17

Kwartalnik Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego

  • Olejek rozmarynowy
  • Wpływ zapachów na pobudzenie i nastrój
  • Przenikanie składników olejku różanego przez skórę
  • Trybula ogrodowa (Anthriscus Cerefolium (L.) Hoffm.) – “pietruszka smakosza”
  • Blaski jesieni w perfumerii
  • Podwarszawskie klimaty – piaseczyńska apteka bez barier

Kup teraz

Najcenniejsze olejki

dr inż. Anna Lis

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy jest otrzymywany ze świeżych gałązek rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis L.). W artykule przedstawiono charakterystykę botaniczną rozmarynu, występowanie i pozyskiwanie surowca do celów olejkowych. Podano sposób wyodrębniania olejku, jego cechy organoleptyczne, parametry fizykochemiczne i skład chemiczny z wyszczególnieniem chemotypów. Opisano wykorzystanie olejku w lecznictwie, aromaterapii, przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym.

 

Aromaterapia i nauka

mgr Anna Urban

Wpływ zapachów na pobudzenie i nastrój

Problematyka wpływu woni na pobudzenie i nastrój dotyczy współczesnych badań nad właściwościami olejków eterycznych. W eksperymencie użyto dwóch zapachów: rozmarynu i lawendy. W eksperymencie mierzono: odczuwalność zapachu, intensywność i ocenę afektywną. Ponadto badani byli proszeni o podanie nazwy odczuwanego zapachu i dokonali jego kategoryzacji. Zapach rozmarynu przyczynił się do wywołania pobudzenia na wymiarze senność i nastroju negatywnego. Zapach lawendy wpłynął na pobudzenie relaksacyjne i nastrój pozytywny. Badania wykazały, że obecność zapachu lub jego brak wpływa na funkcjonowanie człowieka.

 

Aromaterapia i nauka

dr Andrzej Warszawski

Przenikanie składników olejku różanego przez skórę

Przenikanie olejków eterycznych przez skórę stanowi istotę masażu aromaterapeutycznego. Współczynnik przenikania jest ilościową miarą szybkości transportu składników olejku przez barierę, jaką jest skóra. W artykule przedstawiono literaturowe wartości współczynników przenikania składników olejku różanego przez skórę ludzką z olejku oraz z czystych składników. Podkreślono korelację budowy chemicznej, charakteru lipofilowego i szybkości przenikania przezskórnego składników olejku w przypadku aplikacji olejku eterycznego.

Historie ziołowe

dr inż. Ewelina Pióro – Jabrucka

Trybula ogrodowa (Anthriscus Cerefolium (L.) Hoffm.) – “pietruszka smakosza”

Trybula ogrodowa jest rośliną typowo przyprawową. Popularna jest zwłaszcza w kuchni francuskiej, włoskiej i niemieckiej. Niestety w polskiej jest mało rozpowszechniona. Przez znawców kulinarnych, którzy cenią trybulę za jej subtelny zapach i smak, nazywana jest „pietruszką smakosza”. Świeże liście używane są do przyprawiania zup, sosów, sałatek, masła, twarogu, potraw z jajek i ziemniaków, a także różnych rodzajów mięs. Poza kulinariami, ziele trybuli stosowane jest w ziołolecznictwie ludowym jako surowiec o właściwościach oczyszczających, wykrztuśnych, napotnych, moczopędnych i mlekopędnych.

Przygoda z perfumami

mgr Monika Kaleta

Blaski jesieni w perfumerii

Czas płynie jednak nieubłaganie. Dopiero witaliśmy początek lata, a tu już jesień puka do naszych drzwi. Zapraszam na intrygującą wyprawę szlakiem jesiennych kreacji perfumeryjnych. Jakie nowości zagoszczą na naszym perfumeryjnym rynku w tym sezonie? Na to i na wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi w tym artykule.

Prezentacje

Podwarszawskie klimaty – piaseczyńska apteka bez barier

Informacje

Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne
– Z życia PTA
– Konkurs “Aromaterapia i nauka 2011”
– Kursy Aromaterapii pod patronatem PTA
– Gdzie kupować olejki eteryczne najwyższej jakości
– Gdzie korzystać z usług dyplomowanych aromaterapeutów

 

Kalendarium, Index Copernicus

Kursy i szkolenia we Francji

>>Pobierz bezpłatny fragment<<